Bir önceki yazıda, K-Beauty’e kısa bir bakış atmıştık. Bu yazımızda gelin K-beauty’i hep beraber tanımaya başlayalım. Yeni başlayanların kafasını karıştıran “Esans ne?”, “Tonikle ne farkı var?”, “kaç adımlı rutin yapmam gerek?”sorularına hep birlikte cevap verelim.

K-beauty’i de minimalizm sanmayın. İsterseniz rutinleriniz en az 5-6 adımlı olsun, isterse sadece 2-3. Cilt bakımında zorlama yok, rutini istediğiniz kadar kısaltıp istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Sadece basit birkaç adımı atlamayın yeter, temizleme ve güneş kremi şart.

isoi-tonic-essence

Peki nedir bu esans? Tonikten ne farkı var? Rutinde ikisini birlikte mi kullanmalıyız yoksa ayrı ayrı mı? Aslında esans Korelilerin toniği gibi düşünebiliriz. K-beauty ile tanışmadan öncesini düşünün. Tonikleriniz su gibi ve pamuğa dökülerek kullanılan türdendi değil mi? Koreliler, tonikten maksimum verimi almak için esans kavramını çıkartmışlar. Bazen tonikten biraz daha yoğun, içeriği daha dolu dolu ve cildiniz için maksimum verimi düşünerek üretilmiş, pamuğa bile ihtiyaç duymadan cildinize yedireceğiniz tarz tonikler. Bir K-beauty klasiği olarak içerisinde bol bol bitkisel ekstratları görmeniz çok olası. Ama tabi ki oldukça sade olanları da yok değil. Amaç cildinizi nemlendirirken içeriklerden maksimum verimi almanız. Rutindeki yeri, cildinizi temizledikten sonra tonik adımı olarak. İsterseniz önce kimyasal peeling özellikli bir tonik kullanıp, ardından esansta kullanabilirsiniz ya da birden fazla kat sürüp cildinizi iyice neme doyurabilirsiniz. Cilt bakımında olasılıklar çok fazla!

Peki serum ve ampul ne? Ampulleri genellikle serumdan biraz daha yoğun yada içerik yüzdelerinin daha yüksek olduğu serumlar gibi düşünebilirsiniz. Rutinde serumdan sonra veya serum yerine geçen ampuller K-beauty’ de genellikle anti-aging, antioksidan veya cilt tonu eşitleyici ürünler oluyor.

celimax-noni-enerji-ampulu

Birlikte K-Beauty’i öğreneceğimiz K-Beauty 101 serisi yazılarımın devam gelecek! Bir sonraki yazı ne hakkında olsun istersiniz?

 

Bu gönderi Vionine Blog yazarlarından Fatma Akçaöz (@bubenimpartim) tarafından Haziran 2021 tarihinde yazılmıştır.