Cilt Bakımında Niacinamide Nedir ?

Cildimizin en çok ihtiyacı olan  olan Niacinamide ismini aslında bolca duyuyorsunuz. Peki gerçekte ne olduğunu biliyor musunuz? Kısacası belirtmek gerekirse, cildinizi birçok yönden iyileştirebilen bir B3 vitamini türevidir.

Niacinamide, suda çözünebilen B3 vitamini formudur ve cilt sağlığını iyileştirdiği bilinen temel bir besindir maddesidir. Niacinamide, maya ve et gibi bazı gıdalarda doğal olarak bulunabilirken, ek olarak da kullanılabilir veya cilt bakım ürünlerine aktif bileşen olarak eklenebilir.

Niacinamide'in Faydaları Nedir?

Niacinamide, cildinizin kalitesini ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olma kabiliyeti nedeniyle genellikle cilt bakım ürünlerinin içine aktif olarak dahil edilir.

Cildime nasıl bir fayda sağlıyor derseniz ilk olarak niasinamid cilt kanseri, özellikle melanom riskinizi azaltabilir. Rutin bakımlarınızda ise faydaları saymakla bitmez.

 1. Cildi sağlıklı ve dolgun tutan protein oluşturmaya yardımcı olur,
 2. Cilt hücrelerini yeniden oluşturmaya ve elastikiyetini korumaya yardımcı olarak cildi güçlendirir,
 3. Cildinizi hassasiyetlere karşı koruyarak lipit bariyerini güçlendirir
 4. Cildinizin kuru ve susuz kalmasını önleyen nemi kapatır,
 5. Gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olan sebumu dengeler
 6. Eşit olmayan  cilt tonunu ve koyu lekelerin görünümünü azaltır,
 7. Gözenekleri en aza indirerek cildinizi hassaslaştırmaya yardımcı olur,
 8. Yaşlanma belirtilerini  için ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır,
 9. Cilt hassasiyetleriyle ilişkili iltihaplanmayı ve kızarıklığı azaltır.

Akne ve Cilt Bakımı için Niacinamide

Niacinamide, topikal cilt bakımında güvenli ve etkili bir bileşen olarak kabul edilir ve yaşlanma belirtilerinden renk bozulmasına kadar çeşitli cilt endişelerini gidermek için kullanılabilir. Niacinamide cilt bakımı için faydalarından yararlanmanın birkaç yolu vardır. Bunlar;

 • Serumlar
 • Güneş Ürünleri
 • Vitamin takviyesi

Genel olarak serum ile cilt bakım rutinlerine dahil edilir. Niacinamide + Chaenomeles Sinensis Serum'un yatıştırıcı etkilerinin tadını çıkarabilir ve düzensiz bir ciltte kızarıklığı hemen azaltabilirsiniz. B3 Vitamini gelecekteki cilt hassasiyetlerini önlemeye yardımcı olarak rosacea gibi durumlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. 

Niacinamide Her Gün Kullanılabilir mi?

Tabiki, niasinamid günlük olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, önerilen günlük B3 vitamini alımını aşmamanız gerektiğini unutmayın.

Cilt bakımının çoğu yönü gibi, bir gecede radikal sonuçlar bekleyemezsiniz. Tipik olarak, önemli bir sonuç görmek birkaç hafta sürer, ancak beş gün gibi kısa bir sürede  belirtileri fark edebilirsiniz. Genel olarak düşünürsek , günlük uygulandığında niasinamidin tüm etkilerini görmek yaklaşık bir ay sürer.

Herkesin cildinin farklı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Niasinamid de dahil olmak üzere temel cilt bakım bileşenlerinin sürekli kullanımı, cildinizde gerçek bir iyileşme sağlamak için çok önemlidir.

Niacinamide ve Diğer Cilt Bakım Bileşenleri

Çoğunlukla niacinamide birçok cilt bakım bileşeniyle birlikte kullanılabilir. Bununla birlikte, hassas cildiniz varsa ve birlikte uygulandığında cilt tahrişine neden olabileceğinden C vitamini içeren ürünler kullanıyorsanız biraz dikkatli olmalısınız. Bununla birlikte, çoğu birey için niasinamid ve C vitamini cilt bakım rutininizde endişe duymadan kullanılabilir.

Aynı durum niacinamide ve çinkonun yanı sıra niacinamide ve retinol için de geçerlidir; Bu bileşenler, etkinliklerini artırmak ve cildinize ek faydalar sağlamak için genellikle cilt bakım formüllerinde birleştirilir.

 

Niacinamide kullanmaya başlamadan önce..

Yeni bir cilt bakım ürünü kullanmaya başladığınızda, özellikle hassas ciltler için zaten makyaj ürünleri kullanıyorsanız, cildinizin farklı bileşenlere nasıl tepki verdiğine her zaman dikkat etmelisiniz. Herkesin cildi farklıdır. Bu nedenle  yüzünüze herhangi bir şey uygulamadan ve olumsuz bir reaksiyonu tetiklemeden önce bileğinize veya boynunuza küçük bir uygulama ile başlayın.

Kullanabileceğiniz Niacinamide Ürünler

Artık niacinamide ne demek olduğunu ve B3 vitamininin cildinizi nasıl iyileştirebileceğini daha iyi anladığınıza göre, cildinizde ne gibi bir fark yaratabileceğini görmeye hazırsınız. Besleyici içeriklerle görünümünüzü geliştirmenize yardımcı olabilecek sağlıklı kozmetik ürün yelpazemizle cilt bakım rutininizi bir üst seviyeye taşıyın.

 

Niacinamide İçeren Serumlar

Niacinamide İçeren Göz Kremi

Niacinamide İçeren Nemlendirici Krem

Niacinamide İçeren Güneş Kremleri

 

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer bloglar