Cilt Bakım Rutininizde C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?

Vitamin içeren yeni bir cilt bakım ürünü denemekten çekiniyormusunuz? Bu ürünleri nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Burada, C Vitamininin neden cilt bakım rutininizin önemli bir parçası olduğunu  ve sonuçları en üst düzeye çıkarmak için bu güçlü bileşenleri kullanmanın fayda etkisinden bahsetmek istiyoruz.
C vitamini, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için serbest radikalleri nötralize ederken cildin parlaklığını ve dokusunu iyileştiren kanıtlanmış antioksidan özellikleri nedeniyle en güçlü cilt bakım aktif bileşenlerinden biridir. En çok cilt aydınlatması, depigmentasyon ve Yaşlanma karşıtı ürünler içinde kullanılır.

 

 

C vitamini yüzünüz için ne yapar?

Topikal olarak uygulandığında, C vitamini ciltte melanin üretiminin inhibisyonunu uyarır, bu da hiperpigmentasyonu ve kahverengi lekeleri hafifletmeye, cilt tonunu eşitlemeye ve cilt parlaklığını artırmaya yardımcı olur.

Asidik yapısı ile ölü ve hasarlı cilt hücrelerinin dökülmesine yardımcı olarak doğal cilt dönüşümünü hızlandırarak cildinizi daha parlak ve berrak hale getirir.

C vitamini serumu gerçekten işe yarıyor mu?

C Vitamini Serumu, son birkaç on yılda birçok klinik çalışmada test edilmiş harika bir cilt solüsyonudur. Cildi güneşe maruz kalmanın neden olabileceği ince çizgilerden ve kırışıklıklardan koruyarak erken yaşlanmayı azaltmak gibi farklı şekillerde çalışırlar.

C vitamini serum sonuçlarını görmek ne kadar sürer?

C vitamininin anında sihirli bir tedavi olmadığını anlamanız gerekir, bu yüzden sabırlı olmanız gerekir. Çoğu cilt bakım ürününün çalışması zaman alır ve günlük kullanıldığında bile C vitamini biraz daha uzun sürebilir. Gözle görülür sonuçları 3-4 hafta ila 3 ay sonra görebilirsiniz.

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

  • Hasarlı cildi onarın
  • Serbest radikallerle ve yaşlanma belirtileriyle savaşın
  • Cildi güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından koruyun
  • Koyu lekeleri aydınlatın
  • Cilt tonunu eşitleyin
  • Nemi geri kazanın
  • İnce çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirin
  • Kollajen üretimini artırın
  • Solmaya hiperpigmentasyon

C vitamini sivilce izlerine yardımcı olur mu?

C vitamini kullanımının, kolajen sentezini artırarak ve melanin üretimini inhibe ederek akne izlerini tedavi ettiği gösterilmiştir. Ayrıca yara iyileşmesine yardımcı olur ve yükseltilmiş yara izlerinin oluşumunu en aza indirir ve cildinizin çabuk kurumasını veya yaşlanmasını önler.

C vitamini kırışıklıklara yardımcı olur mu?

Botoks olmadan alın kırışıklıklarından nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, bu efsanevi yaşlanma karşıtı bileşene bayılacaksınız. C vitamini kolajen üretiminde koenzim görevi görür, erken yaşlanma belirtilerini önlemeye ve cildin daha pürüzsüz, parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Yüzde kaç C vitamini serumu kullanmalıyım?

Etkili bir C vitamini serumu bulmak istiyorsanız, konsantrasyonu yüzde 8 ile 20 arasında olan bir ürün arasanız iyi olur. Konsantrasyon ne kadar yüksek olursa, potens o kadar fazla olur ve konsantrasyonu yüzde 8'in altında olan serumlar için daha az etkili olduğu bilinmektedir.

Kuru, hassas ve kolayca tahriş olmuş bir cildiniz varsa, daha yüksek konsantrasyonların tahriş edici olabileceğini görebilirsiniz, bu nedenle toleransa bağlı olarak yüzde 8-10'luk düşük bir konsantrasyonla başlamanızı ve yüzde 15'e çıkmanızı öneririz.

Öte yandan, yağlı ve normal cilt tipleriniz varsa, cilt için en etkili C vitamini olarak kabul edilen daha yüksek konsantrasyonda L-askorbik asit olmadan da yapabilirsiniz.

Hangi yaşta C vitamini serumu kullanmaya başlamalıyım?

Birçok dermatolog, cilt problemlerinizi ne kadar erken çözerseniz, o kadar iyi olacağınız konusunda hemfikirdir.

20'li yaşlarınıza geldiğinizde, çoğu erkek ve kadın genç sivilcelerden kurtulmaya yeni başlıyor, ancak bazıları hala düzensiz pigmentasyon ve koyu sivilce izleriyle mücadele edebiliyor. Veya güneş hasarının ve erken yaşlanmanın erken belirtilerini fark etmeye başlayın ve bu, C vitamini ürünlerini kullanmaya başlamak için harika bir zamandır.

C vitamini serumu sabah veya gece kullanılabilir mi?

C vitamini serumunu kullanmak için en uygun zamanın ne zaman olduğunu merak ediyorsanız, cevabı sabah veya akşam kullanabilmenizdir.

Birçok dermatolog, C vitamininin serbest radikallere, kirliliğe ve diğer çevresel saldırganlara karşı kalkan görevi gören antioksidan özelliklerine sahip olması nedeniyle serumun sabahtan önce uygulanmasını tavsiye etmiştir.

Bununla birlikte, C vitamini uyku sırasında cilt onarım sürecine yardımcı olmak için akşam ve gece de etkili bir şekilde çalışabilir. Özellikle cildiniz hassas tarafa geçme eğilimindeyse, bazı durumlarda en yüksek UV radyasyonu seviyeleri nedeniyle gündüz kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek ışığa duyarlılık riskinden kaçınmalısınız.

Her gün C vitamini serumu kullanmalı mısınız?

Hepimizin farklı cilt tipleri ve ihtiyaçları vardır, ancak genel bir kural olarak, günlük kullanım oluşturmak için her gün kullanımdan başlayarak C Vitamini Serumunu yüz bakım rutininize yavaşça dahil etmenizi öneririz. Tipik olarak, C Vitamini Serumu, korumanın zirvesi için günde bir veya iki kez uygulanabilir.

C vitamini serumunu yüzüme nasıl uygularım?

Temizledikten ve tonladıktan sonra, damlalıkla birkaç damla vitamin bakımından zengin serum uygulayın. Ardından tamamen emilene kadar parmak uçlarınızla yüzünüzün geri kalanına eşit şekilde masaj yapın. Sabah rutininiz sırasında cilt tahrişini önlemek için nemlendirici ve güneş koruma faktörü (SPF) takip eder.

C vitamini ve Niasinamid birlikte kullanılabilir mi?

Doğru kullanıldığında kısa cevap evet olur. Niasinamid (nikotinamid olarak da adlandırılır), donukluğu azaltan ve cildin daha fazla kolajen yapmasına yardımcı olan temel bir besin olan B3 vitamininin (niasin) iki ana formundan biridir—tüm cilt tipleri ve yaşları için iyi çalışır.

Muhtemelen yukarıda fark ettiğiniz gibi, her iki bileşen de aslında benzer faydalar sağlar. Niasinamid ve C vitamininin bu kazanan kombinasyonu, leke eğilimli ve yara izi eğilimli cildi tedavi etmekten ciltteki görünür koyu lekeleri azaltmaya kadar sayısız fayda için gizli silahınızdır.

Ek olarak, daha sıkı ve parlak bir cilt, cilt tonunu eşitlemek ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için birlikte şarj olur ve yenilenirler.

Emilen asidin en etkili olabilmesi için düşük Ph'lı (yaklaşık 3,5) bir formülde olması gerektiğini lütfen unutmayın. Öte yandan, niasinamid doğal olarak pH'ı yaklaşık 4,5-5'e yükseltir, bu nedenle bu ikisi birlikte formüle edilmiş ürünlere ekstra dikkat etmek daha iyidir.

C vitamini serumunu ne ile karıştırabilirsiniz?

Tüm güçlü cilt bakım bileşenleri karıştırılamaz, C vitamini E Vitamini, Ferulik Asit, B Vitamini ve Hyaluronik Asit ile birlikte iyi çalışır.

C vitamini ile neyi karıştırmamalısınız?

Bazı bileşenler farklı cilt ortamlarında en iyi sonucu verir, bu nedenle ikisini aynı anda kullanmak daha az etkili olabilir veya tahrişe neden olabilir. C vitaminini glikolik, salisilik ve laktik asitler ve retinol (A vitamini) gibi aha'lar ve bha'larla karıştırmamak en iyisidir.

C vitamini de bir asittir ve kararsızdır ve bu elementlerin pH seviyeleri birbirleriyle iyi etkileşime girmez ve sonuç olarak etkinlikleri iptal edilir.

Cilt için en iyi C vitamini türleri nelerdir ?

Askorbik asit

L-askorbik asit olarak da bilinen saf C vitamini, askorbik asidin en iyi araştırılmış ve doğal formu suda çözünürdür ve cilt tarafından kolayca emilir.

Askorbik asit, dermatolojide topikal olarak serbest radikalleri nötralize etmek için kullanılabilen ve dermisi kalınlaştırma, ince çizgileri azaltma potansiyeline sahip kolajen üretimini destekleyen güçlü bir antioksidandır.

Işığa ve havaya maruz kaldığında oksitlendiği ve yüksek dozlarda cilt tahrişine neden olabileceği için diğer formlardan daha az kararlıdır. Bununla birlikte, denerseniz ve cildiniz onunla iyiyse, en etkili sonuçlar için bu en iyi seçenektir.

Askorbil Palmitat

Bu, özellikle hassas ciltlerde kullanılabilen, tahriş edici olmayan ve saf C vitamininden daha stabil olan C vitamininin yumuşak bir versiyonudur.

Cildin onarılmasına yardımcı olur ve yaşlanmaya, koyu lekelere ve akneye neden olan serbest radikallerle savaşır, ancak kolajen sentezinde saf C vitamininden daha az etkilidir.C vitamininin yağda çözünen bir türevi olarak, genellikle yağ bazlı ve yaşlanma karşıtı ürünlerde bulunur.

Magnezyum Askorbil Fosfat (MAP)

Magnezyum Askorbil Fosfat, askorbik asidin (saf C vitamini), makyaj dahil çeşitli kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanılan bir magnezyum tuzu ile birleştirilmesiyle yapılan suda çözünür bir C vitamini formudur.

Magnezyum askorbil fosfat, C vitamininin en stabil formları olarak kabul edilir ve kolayca parçalanmadığı için su bazlı formüllerde iyi çalışır.

MAP, iltihap önleyici özellikleriyle cilt tahrişini ve sivilceleri gidermede ve cilde nemlendirici faydalar sağlamada harikalar yaratıyor.

Öte yandan, antioksidan özellikleri askorbik asitinkinden çok daha düşüktür, ancak yine de cildin kollajen sentezini arttırmada ve cildi aydınlatmada etkilidir.

Askorbil Palmitat

Özellikle hassas ciltlerde kullanılabilen, tahriş edici olmayan ve saf C vitamininden daha stabil olan C vitamininin yumuşak bir versiyonudur.

Cildin onarılmasına yardımcı olur ve yaşlanmaya, koyu lekelere ve akneye neden olan serbest radikallerle savaşır, ancak kolajen sentezinde saf C vitamininden daha az etkilidir.C vitamininin yağda çözünen bir türevi olarak, genellikle yağ bazlı ve yaşlanma karşıtı ürünlerde bulunur.

Tetrahexyldesyl Askorbat (THD)

THD, cildin lipidine zarar verebilecek ve kollajende bozulmaya neden olabilecek serbest radikal türlerini nötralize etmeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan görevi gören en yeni ve oldukça kararlı C vitamini formlarından biridir.

Tetrahexyldesyl Askorbat, cildinizde doğal olarak bulunan E vitamini (tokoferol) ile çalıştığı cildin daha derin katmanlarına nüfuz etmeyi kolaylaştıran yağda çözünen bir türevdir.

Sodyum Askorbil Fosfat (SAP)

Sodyum askorbil fosfat, askorbik asidin bir fosfat ve bir tuz ile kombinasyonundan yapılan hidrofilik ve biyoaktif bir C vitamini formudur ve turunçgiller, guavalar, brokoli ve daha fazlası gibi doğal olarak oluşan gıdalarda bulunabilir.

SAP, cilde emildiğinde foto koruma sağlayan askorbik aside dönüştürülen, güneşten koruyucuların etkinliğini artıran ve cilt tonunu hafifleten kararlı, güçlü bir antioksidandır.

Güçlü antimikrobiyal etkisi ile cildi enfeksiyon veya iltihaptan korur ve ödem oluşumunu engeller.

Sodyum Askorbat

Sodyum askorbat, asitliği azaltmaya yardımcı olan birkaç askorbik asit mineral tuzundan biridir ve cilde uygulandığında askorbik aside dönüştürülür, bu da cildinizi daha az tahriş ettiği anlamına gelir.

Bu bileşen, makyaj, cilt ve saç bakım ürünleri dahil olmak üzere çok çeşitli kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde, havaya maruz kalmanın neden olduğu bozulmayı yavaşlatmaya yardımcı olan bir antioksidan olarak kullanılır.

Kalsiyum Askorbat

Kalsiyum askorbat, askorbik asidin başka bir mineral tuzudur ve tamponlu C vitamininin benzersiz ve patentli bir formu olan Ester-C olarak da bilinir.

Bu kırışıklık önleyici bileşen hidrofiliktir ve mükemmel nemlendirme ve cilt koruma özelliklerine sahiptir, renk değişikliği görünümünü en aza indirir ve cildinize parlaklık kazandırır.

1. Adım Yağ Bazlı Temizleme
Kore cilt bakımı birinci adım
Yağ Bazlı Temizleme

Yağ Bazlı Temizleme Kore cilt bakım rutinin ilk adımı, makyajı ve kiri çıkarmak için yağ bazlı temizleyici ile başlar.

Cildimizi temizlemeye yağ bazlı temizleyiciler ile başlamak gün içinde cildimizin maruz kaldığı yağ, kir ve makyajdan arınmamızı sağlar. Bu noktada, ciltteki lekeleri ve makyajı temizleyerek ilk adımı tamamlarız.Temizleyiciyi, nazikçe masaj yaparak uygulayın
ve sonrasında ılık su ile durulayın.

 

Ürünleri İncele
2. Adım Su BazlıTemizleyiciler
Kore cilt bakımı ikinci adım
Su BazlıTemizleyiciler

İkinci adım, biriken ter ve kirden kurtulmak için su bazlı temizleyici kullanmayı içerir.

Su bazlı temizleyiciler, cildimizin yüzeyinde kalan kirleri temizler ve cildimizi arındırır. Cildimizin tertemiz olmasını sağlar. Bu adımda dikkat etmemiz gereken en önemli konu, cildimize uygun ürünü doğru seçmek. İdeal ürünü seçmemiz cildimizin kurumaması için önemlidir. Çok kuru bir cilde sahipseniz bu adımı atlayabilirsiniz. Temizleyiciden yeterli miktarda avucunuza sıkın, yüzünüze ve boyun bölgenizenazikçe masaj yaparak ve köpürterek uygulayın. Sonrasında ılık su ile durulayın.

Ürünleri İncele
3.Adım Peeling
Kore cilt bakımı üçüncü adım
Peeling

Peeling Eksfoliasyon, esasen ölü cilt hücrelerini cildinizden çıkarmak anlamına gelir.

Cildimizin canlı olması ve parlaması için peeling adımı çok önemlidir. Cildimizi ölü hücrelerden arındırıp temizlememiz, sonrasında kullanacağımız ürünlerin etkilerini üst seviyeye çıkarır. Peeling’den yeterli miktarda avucunuza sıkın. Yumuşak ve narin bir şekilde masaj yaparak haftada 2-3 kez uygulama yapabilirsiniz. Düzenli olarak peeling yapmak, cildimizi parlatır, lekeleri azaltır, gözenekleri açar ve cildimizin nefes aldığını hissederiz. Cildiniz çok hassas ise veya cildinizde açık yara varsa bu adımı atlayabilirsiniz. Problemli (aktif akne, sivilce) ciltlere sahip olan kullanıcılarımızın bu adımı atlamasını öneriyoruz.

Ürünleri İncele
4. Adım Tonik
Kore cilt bakımı dördüncü adım
Tonik

Cildinizde kalan kiri temizlemek ve cildinizin pH seviyelerini dengelemek içindir.

Tonik cildimizi nemlendirir, gözenekleri açar ve cildin pH seviyesini dengeleyerek cildimizi bakıma hazırlar. Bu sayede sonrasında cildimize uygulayacağımız ampul veya serumlar cildimize daha iyi nüfuz ederek bakımın etkisini maksimum seviyeye çıkarır. Yüzünüzü güzelce yıkayın ve nemin fazlasını havlu yardımı ile alın. Sonrasında toniği, pamuğa döküp tüm yüzünüze, boynunuza ve göğsünüze uygulayabilirsiniz. Ardından cilt bakım rutininizde yer alan diğer ürünleri kullanabilirsiniz. Tonikler hem gece hem de gündüz kullanımına uygundur ve günde 2 kez de uygulanabilirler. Fakat cildiniz hassassa ve tahriş olmaya müsaitse, günde 1 kez kullanmak sizin için daha iyi olacaktır.

Ürünleri İncele
5.Adım Esans
Kore cilt bakımı beşinci adım
Esans

Esans, nemlendirici bileşenlerle doludur ve ayrıca hücre döngüsünü hızlandırır.

Korelilerin cilt bakım rutinlerine has, en önemli ve vazgeçilmez adım olan esanslar, konsantre nemlendirici görevi görürler. Esansların yoğunluğu, cilt bakım serumlarına kıyasla daha azdır, bu sayede cildimiz tarafından kolayca emilirler. Cildimizi nemlendirir, onarır ve hücre yenilenmesine yardımcı olurlar. Sonrasında uygulayacağımız serumların etkilerini maksimuma çıkarırlar ve serum için ideal zemini hazırlarlar. Avucunuza 4-5 damla damlattıktan sonra, parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak uygulayınız.

Ürünleri İncele
6. Adım Serum Ampul
Kore cilt bakımı altıncı adım
Serum ve Ampul

Serumlar ve Ampuller konsantre formülleri sayesinde derin bakım yapar.

Serumlar ve ampuller belirli bir cilt sorununa etki edecek şekilde geliştirilmiştir. Bu adımda ihtiyacımıza yönelik doğru olan ürünü seçmek bakımın etkisini maksimuma çıkaracaktır. Yaşlılık çizgileri, leke problemi, akne, elastikiyet kaybı gibi cilt problemlerine göre seçim yapmalıyız. Cildimize uygun ve ihtiyacımız olan serum seçimi ile kısa sürede çok güzel sonuçlar alabiliriz. Probleme yönelik tedavi için geliştirilen serumlar ve ampuller konsantre formülleri sayesinde cildimize derinlemesine bakım yapar.

Ürünleri İncele
7.Adım Maske
Kore cilt bakımı yedinci adım
Maskeler

Kağıt Maskeler vitamin ve minerallerle doludur . Ayrıca son derece nemlendiricidirler.

Kore cilt bakımının vazgeçilmezler parçalarından bir diğeri maskeler. Uyguladığımız ürünü cildimize hapsederek maksimum faydayı almamızı sağlayan ve cildimize derinlemesine hapseden maskeler ile canlı ve ışıl ışıl bir cilde sahip oluruz. İhtiyacımıza göre çeşitli maskeler bulabiliriz. 15-20 dakika yüzünüze uygulayacağınız bu terapiyi haftada bir kaç gün yapmanız kısa sürede farkı görmenizi sağlayacaktır. Farklı etkileri olan farklı maskeleri haftalık rutininize oturtabilirsiniz. Öneri : Daha etkili sonuç almak için ampul veya serumlardan sonra maske uygulamanız önemlidir. Bazı serumların etkileri cildi kurutabileceği için bu adım cildinizi nemlendirmek için çok önemlidir.

Ürünleri İncele
8. Adım Göz Çevresi Bakımı
Kore cilt bakımı sekizinci adım
Göz Çevresi Bakımı

Göz kremleri göz altlarında , kırışıklıklarda ve koyu halkaları önlemede etkilidir.

Oldukça ince bir deriye sahip olan göz çevresi cildimizdeki en hassas bölgelerden birisidir. Bu sebeple bu bölgede, yalnızca göz çevresine özel olan ürünleri kullanmamız çok önemlidir. Göz altı morluklarına, torbalarına, göz çevresi kırışıklıklara iyi gelecek doğru ürünü bulmalısınız! Yavaş ve nazik hareketler ile göz çukuruna, göz pınarlarına ve göz çevresine uygulayınız. Göz ile temasından sakınınız.

Ürünleri İncele
9. Adım Nemlendirme
Kore cilt bakımı dokuzuncu adım
Nemlendirme

Bakım rutininin sonuna gelirken en önemli adımlardan birisi nemlendirici kremlerdir.

Bakım rutininin sonuna gelirken en önemli adımlardan birisi nemlendirici kremlerdir. Uyguladığımız bazı bakım ürünleri cildimizin kurumasına sebep olabilir. Bu sebeple cilt bakımının 9. adımı olan nemlendirme oldukça önemli bir adımdır. Nemlendiricileri yeterli miktarda elinize alın ve parmak uçlarınız ile tampon hareketler yardımıyla nazikçe uygulayın. Bu adım, bakımın önceki adımlarında uyguladığınız ürünlerin cildiniz tarafından emilmesine katkı sağlar ve iyi bir nemlendirici ile cildiniz ışıl ışıl parlar.

Ürünleri İncele
10. Adım Güneş Koruma
Kore cilt bakımı onuncu adım
Güneş Koruma

Güneş ışınlarının cildinize zarar vermesini önlemek için geniş spektrumlu bir güneş kremi önerilir.

Güneş bizi her ne kadar mutlu etse ve D Vitaminine doymamızı sağlasa da güneşe direkt maruz kalmak maalesef birçok cilt problemini de beraberinde getirir. Cildimizi güneşten korumamak, cilt lekeleri ve erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmamıza sebebiyet verir. Cilt bakımımızın son adımı, her zaman güneş kremi uygulamak olmalıdır. Sabahları dışarı çıkmadan önce uygulayacağımız güneş kremi, bizi gün boyunca hem zararlı güneş ışınlarından hem de diğer olumsuz dış etkenlerden koruyacaktır. Cilt bakım rutininize güneş kremini eklemeniz çok önemli. Özellikle gündüzleri evden çıkmadan önce güneş kremi uygulama alışkanlığını kazanmalısınız. Bu sayede ileride karşılaşabileceğiniz güneş kaynaklı farklı sorunlardan korunmuş olursunuz.

Ürünleri İncele