Fitz Patrick Cilt Tipi Sınıflandırma nedir ?

Fitzpatrick skalası, insanların  cilt renginin sayısal olarak sınıflandırılmasıdır . Skala, Thomas Fitzpatrick tarafından farklı cilt tiplerinin ultraviyole ışığa tepkisini tahmin etmek için 1975'te geliştirildi ve TIP oteriteleri tarafından kabul edilmiştir ve Tıp Kitaplarında yer almaktadır.

Fitzpatrick Cilt Tipi Skalasına Göre Güneş Kremi Seçimi

Cilt tipinizi bilseniz bile, size en uygun güneş kremini seçmek bazen yorucu olabilir. İşte bu noktada Fitzpatrick Cilt Tipi Skalası devreye giriyor! Fitzpatrick ölçeğine göre cilt tipinizi bilmek, hem ürün seçimi hem de cildinizi güneş hasarına karşı koruma noktasında size oldukça yardımcı olacak!

Fitzpatrick Ölçeğine Göre Cilt Tipleri

Bu skala, gerçek kullanıcıların güneş ile olan geçmiş tecrübelerine göre hazırlanmıştır. Yapılan röportajlar sonrasında 6 cilt tipi belirlenmiştir. Ten, saç ve göz renkleri ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple kendinizi tam olarak bir gruba dahil edemeyebilirsiniz. Bu durumda, sizi en iyi anlatan grubu seçmelisiniz.
 
Cilt Tipi 1:
 • Ten rengi (güneş görmeden): beyaz ve soluk ten rengi
 • Göz rengi: açık mavi, açık gri, açık yeşil
 • Doğal saç rengi: kızıl veya açık sarı
 • Güneşe verilen tepki: Cilt her zaman çillidir, güneşe maruz kalındığında yanık ve soyulma yaşanır, bronzlaşma görülmez.
 
Cilt Tipi 2:
 • Ten rengi (güneş görmeden): beyaz, açık veya soluk ten renkleri
 • Göz rengi: mavi, gri, yeşil
 • Doğal saç rengi: sarı
 • Güneşe verilen tepki: Genellikle çillenme, güneşe maruz kalındığında genellikle yanma ve soyulma yaşanır, nadiren bronzlaşma görülür.
Cilt Tipi 3:
 • Ten rengi (güneş görmeden): açık ve soluk renklerden, açık buğday tene kadar değişiklik gösterir. Sarı alt tonlu ten renkleridir.
 • Göz rengi: ela, açık kahverengi
 • Doğal saç rengi: koyu sarı, açık kumral, kumral
 • Güneşe verilen tepki: çillenme görülebilir, duruma göre güneş yanığı yaşanabilir, bazen bronzlaşma görülebilir.
Cilt Tipi 4:
 • Ten rengi (güneş görmeden): buğday ten, orta koyu ten veya esmer
 • Göz rengi: kahverengi, koyu kahverengi
 • Doğal saç rengi: kahverengi, koyu kahverengi
 • Güneşe verilen tepki: çillenme neredeyse hiç görülmez, nadiren güneş yanığı görülür, genellikle bronzlaşma görülür.
Cilt Tipi 5:
 • Ten rengi ( güneş görmeden): koyu kahverengi
 • Göz rengi: koyu kahverengi, siyah
 • Doğal saç rengi: koyu kahverengi, siyah
 • Güneşe verilen tepki: çok nadir çillenme görülebilir, neredeyse hiç güneş yanığı yaşanmaz, her zaman bronzlaşır
Cilt Tipi 6: 
 • Ten rengi (güneş görmeden): çok koyu cilt renkleri
 • Göz rengi: kahvemsi siyah
 • Doğal saç rengi: siyah
 • Güneşe verilen tepki: çillenme görülmez, güneş yanığı yaşanmaz, her zaman koyu bir şekilde bronzlaşır.
 

Güneş Kremi Seçimi

Cilt Tipi 1: Güneşe maruz kaldığında her zaman yanma yaşanan bu cilt tipine sahipseniz, minimum 30 SPF ve üzeri korumaya sahip kremleri tercih etmelisiniz. Mineral filtreli güneş kremlerini tercih ederseniz, güneş gören her yerinize bol miktarda krem uygulamalısınız. Unutmayın ki bu cilt tipi oldukça hassastır, güneş kremine güvenerek kendinizi uzun süreler güneşe maruz bırakmamalısınız. Güneşte kaldığınız sürelerde ise şemsiye vb. eşyalar yardımıyla kendinizi korumaya almalısınız.

Dışarı çıkmadan 15 dakika önce güneş kremi uygulamayı unutmayın. Deniz veya havuza girdiğinizde veya terlediğinizde, 2 saatte bir kreminizi tazeleyin.
Cilt Tipi 2: Oldukça açık ten renklerine sahip bu kişilerde, en az Tip 1 kadar korumaya ihtiyaç duyar. Bu cilt tipine sahipseniz, minimum 30 SPF ve üzeri korumaya sahip güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Mineral filtreli güneş kremleri, hassas cildiniz için uygun olacaktır. Güneş kremini günlük olarak uygulamanın yanı sıra, güneşe maruz kaldığınız süre boyunca 2 saatte bir kreminizi tazeleyin.
Dışarı çıkmadan 15 dakika önce güneş kremi uygulamayı unutmayın. Deniz veya havuza girdiğinizde veya terlediğinizde, 2 saatte bir kreminizi tazeleyin.
Cilt Tipi 3: Bu cilt tipinde, ten renkleri Tip 1 ve 2’ye göre daha koyu olsa da,  güneşe bağlı hasarlar görülebilir. Bronzlaşma süreci daha sağlıklı ilerler fakat yine de güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Bu cilt tipine sahipseniz, minimum 30 SPF ve üzeri korumaya sahip güneş kremlerini tercih etmelisiniz.
Dışarı çıkmadan 15 dakika önce güneş kremi uygulamayı unutmayın. Deniz veya havuza girdiğinizde veya terlediğinizde, 2 saatte bir kreminizi tazeleyin.
Cilt Tipi 4: Bu cilt tipine sahipseniz, cildiniz bronzlaşmaya meyilli diyebiliriz. Fakat bu güneş kremi kullanmanıza gerek yok demek değil. Minimum 15 SPF ve üzeri koruma sağlayan güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Ton eşitliği sağlayan kremleri seçmemenizi öneririz. Bu kremler ten renginizle uyumlu olmayacağı için beyaz döküntü bırakabilir.
Dışarı çıkmadan 15 dakika önce güneş kremi uygulamayı unutmayın. Deniz veya havuza girdiğinizde veya terlediğinizde, 2 saatte bir kreminizi tazeleyin.
Cilt Tipi 5: Bu cilt tipine sahipseniz, cildiniz herhangi bir yanık durumu yaşanmadan kolayca bronzlaşır. Fakat güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmak için günlük olarak güneş kremi uygulamaya devam etmelisiniz. Minimum 15 SPF ve üzeri koruyuculuğu olan kremleri seçebilirsiniz. Ten renginiz koyu olduğu için, ton eşitleme özelliği olan güneş kremlerini tercih etmeyiniz. Bu kremler ten renginizle uyumlu olmayacağı için cildinizde beyaz döküntü bırakabilir.
Dışarı çıkmadan 15 dakika önce güneş kremi uygulamayı unutmayın. Deniz veya havuza girdiğinizde veya terlediğinizde, 2 saatte bir kreminizi tazeleyin.

 

Cilt Tipi 6: Bu cilt tipine sahipseniz, güneş hasarı açısından risk içermeyen gruptasınız. Fakat bu yanık gibi durumlar için geçerli, günlük olarak güneş kremi uygulamak sizi UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyacaktır. Minimum 15 SPF ve üzeri korumaya sahip olan kremleri tercih edebilirsiniz. Ten renginiz koyu olduğu için, ton eşitleme özelliği olan güneş kremlerini tercih etmemelisiniz. Bu kremler ten renginizle uyumlu olmayacağı için cildinizde beyaz döküntü bırakabilir.

Dışarı çıkmadan 15 dakika önce güneş kremi uygulamayı unutmayın. Deniz veya havuza girdiğinizde veya terlediğinizde, 2 saatte bir kreminizi tazeleyin.
 

Güneş koruyucu kremlerimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz!

10 Adımda Kore K-BEAUTY Cilt Bakım Rutini

1. Adım Yağ Bazlı Temizleme
Kore cilt bakımı birinci adım
Yağ Bazlı Temizleme

Yağ Bazlı Temizleme Kore cilt bakım rutinin ilk adımı, makyajı ve kiri çıkarmak için yağ bazlı temizleyici ile başlar.

Cildimizi temizlemeye yağ bazlı temizleyiciler ile başlamak gün içinde cildimizin maruz kaldığı yağ, kir ve makyajdan arınmamızı sağlar. Bu noktada, ciltteki lekeleri ve makyajı temizleyerek ilk adımı tamamlarız.Temizleyiciyi, nazikçe masaj yaparak uygulayın
ve sonrasında ılık su ile durulayın.

 

Ürünleri İncele
2. Adım Su BazlıTemizleyiciler
Kore cilt bakımı ikinci adım
Su BazlıTemizleyiciler

İkinci adım, biriken ter ve kirden kurtulmak için su bazlı temizleyici kullanmayı içerir.

Su bazlı temizleyiciler, cildimizin yüzeyinde kalan kirleri temizler ve cildimizi arındırır. Cildimizin tertemiz olmasını sağlar. Bu adımda dikkat etmemiz gereken en önemli konu, cildimize uygun ürünü doğru seçmek. İdeal ürünü seçmemiz cildimizin kurumaması için önemlidir. Çok kuru bir cilde sahipseniz bu adımı atlayabilirsiniz. Temizleyiciden yeterli miktarda avucunuza sıkın, yüzünüze ve boyun bölgenizenazikçe masaj yaparak ve köpürterek uygulayın. Sonrasında ılık su ile durulayın.

Ürünleri İncele
3.Adım Peeling
Kore cilt bakımı üçüncü adım
Peeling

Peeling Eksfoliasyon, esasen ölü cilt hücrelerini cildinizden çıkarmak anlamına gelir.

Cildimizin canlı olması ve parlaması için peeling adımı çok önemlidir. Cildimizi ölü hücrelerden arındırıp temizlememiz, sonrasında kullanacağımız ürünlerin etkilerini üst seviyeye çıkarır. Peeling’den yeterli miktarda avucunuza sıkın. Yumuşak ve narin bir şekilde masaj yaparak haftada 2-3 kez uygulama yapabilirsiniz. Düzenli olarak peeling yapmak, cildimizi parlatır, lekeleri azaltır, gözenekleri açar ve cildimizin nefes aldığını hissederiz. Cildiniz çok hassas ise veya cildinizde açık yara varsa bu adımı atlayabilirsiniz. Problemli (aktif akne, sivilce) ciltlere sahip olan kullanıcılarımızın bu adımı atlamasını öneriyoruz.

Ürünleri İncele
4. Adım Tonik
Kore cilt bakımı dördüncü adım
Tonik

Cildinizde kalan kiri temizlemek ve cildinizin pH seviyelerini dengelemek içindir.

Tonik cildimizi nemlendirir, gözenekleri açar ve cildin pH seviyesini dengeleyerek cildimizi bakıma hazırlar. Bu sayede sonrasında cildimize uygulayacağımız ampul veya serumlar cildimize daha iyi nüfuz ederek bakımın etkisini maksimum seviyeye çıkarır. Yüzünüzü güzelce yıkayın ve nemin fazlasını havlu yardımı ile alın. Sonrasında toniği, pamuğa döküp tüm yüzünüze, boynunuza ve göğsünüze uygulayabilirsiniz. Ardından cilt bakım rutininizde yer alan diğer ürünleri kullanabilirsiniz. Tonikler hem gece hem de gündüz kullanımına uygundur ve günde 2 kez de uygulanabilirler. Fakat cildiniz hassassa ve tahriş olmaya müsaitse, günde 1 kez kullanmak sizin için daha iyi olacaktır.

Ürünleri İncele
5.Adım Esans
Kore cilt bakımı beşinci adım
Esans

Esans, nemlendirici bileşenlerle doludur ve ayrıca hücre döngüsünü hızlandırır.

Korelilerin cilt bakım rutinlerine has, en önemli ve vazgeçilmez adım olan esanslar, konsantre nemlendirici görevi görürler. Esansların yoğunluğu, cilt bakım serumlarına kıyasla daha azdır, bu sayede cildimiz tarafından kolayca emilirler. Cildimizi nemlendirir, onarır ve hücre yenilenmesine yardımcı olurlar. Sonrasında uygulayacağımız serumların etkilerini maksimuma çıkarırlar ve serum için ideal zemini hazırlarlar. Avucunuza 4-5 damla damlattıktan sonra, parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak uygulayınız.

Ürünleri İncele
6. Adım Serum Ampul
Kore cilt bakımı altıncı adım
Serum ve Ampul

Serumlar ve Ampuller konsantre formülleri sayesinde derin bakım yapar.

Serumlar ve ampuller belirli bir cilt sorununa etki edecek şekilde geliştirilmiştir. Bu adımda ihtiyacımıza yönelik doğru olan ürünü seçmek bakımın etkisini maksimuma çıkaracaktır. Yaşlılık çizgileri, leke problemi, akne, elastikiyet kaybı gibi cilt problemlerine göre seçim yapmalıyız. Cildimize uygun ve ihtiyacımız olan serum seçimi ile kısa sürede çok güzel sonuçlar alabiliriz. Probleme yönelik tedavi için geliştirilen serumlar ve ampuller konsantre formülleri sayesinde cildimize derinlemesine bakım yapar.

Ürünleri İncele
7.Adım Maske
Kore cilt bakımı yedinci adım
Maskeler

Kağıt Maskeler vitamin ve minerallerle doludur . Ayrıca son derece nemlendiricidirler.

Kore cilt bakımının vazgeçilmezler parçalarından bir diğeri maskeler. Uyguladığımız ürünü cildimize hapsederek maksimum faydayı almamızı sağlayan ve cildimize derinlemesine hapseden maskeler ile canlı ve ışıl ışıl bir cilde sahip oluruz. İhtiyacımıza göre çeşitli maskeler bulabiliriz. 15-20 dakika yüzünüze uygulayacağınız bu terapiyi haftada bir kaç gün yapmanız kısa sürede farkı görmenizi sağlayacaktır. Farklı etkileri olan farklı maskeleri haftalık rutininize oturtabilirsiniz. Öneri : Daha etkili sonuç almak için ampul veya serumlardan sonra maske uygulamanız önemlidir. Bazı serumların etkileri cildi kurutabileceği için bu adım cildinizi nemlendirmek için çok önemlidir.

Ürünleri İncele
8. Adım Göz Çevresi Bakımı
Kore cilt bakımı sekizinci adım
Göz Çevresi Bakımı

Göz kremleri göz altlarında , kırışıklıklarda ve koyu halkaları önlemede etkilidir.

Oldukça ince bir deriye sahip olan göz çevresi cildimizdeki en hassas bölgelerden birisidir. Bu sebeple bu bölgede, yalnızca göz çevresine özel olan ürünleri kullanmamız çok önemlidir. Göz altı morluklarına, torbalarına, göz çevresi kırışıklıklara iyi gelecek doğru ürünü bulmalısınız! Yavaş ve nazik hareketler ile göz çukuruna, göz pınarlarına ve göz çevresine uygulayınız. Göz ile temasından sakınınız.

Ürünleri İncele
9. Adım Nemlendirme
Kore cilt bakımı dokuzuncu adım
Nemlendirme

Bakım rutininin sonuna gelirken en önemli adımlardan birisi nemlendirici kremlerdir.

Bakım rutininin sonuna gelirken en önemli adımlardan birisi nemlendirici kremlerdir. Uyguladığımız bazı bakım ürünleri cildimizin kurumasına sebep olabilir. Bu sebeple cilt bakımının 9. adımı olan nemlendirme oldukça önemli bir adımdır. Nemlendiricileri yeterli miktarda elinize alın ve parmak uçlarınız ile tampon hareketler yardımıyla nazikçe uygulayın. Bu adım, bakımın önceki adımlarında uyguladığınız ürünlerin cildiniz tarafından emilmesine katkı sağlar ve iyi bir nemlendirici ile cildiniz ışıl ışıl parlar.

Ürünleri İncele
10. Adım Güneş Koruma
Kore cilt bakımı onuncu adım
Güneş Koruma

Güneş ışınlarının cildinize zarar vermesini önlemek için geniş spektrumlu bir güneş kremi önerilir.

Güneş bizi her ne kadar mutlu etse ve D Vitaminine doymamızı sağlasa da güneşe direkt maruz kalmak maalesef birçok cilt problemini de beraberinde getirir. Cildimizi güneşten korumamak, cilt lekeleri ve erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmamıza sebebiyet verir. Cilt bakımımızın son adımı, her zaman güneş kremi uygulamak olmalıdır. Sabahları dışarı çıkmadan önce uygulayacağımız güneş kremi, bizi gün boyunca hem zararlı güneş ışınlarından hem de diğer olumsuz dış etkenlerden koruyacaktır. Cilt bakım rutininize güneş kremini eklemeniz çok önemli. Özellikle gündüzleri evden çıkmadan önce güneş kremi uygulama alışkanlığını kazanmalısınız. Bu sayede ileride karşılaşabileceğiniz güneş kaynaklı farklı sorunlardan korunmuş olursunuz.

Ürünleri İncele