Glutatyon Nedir? Glutatyon Neden Önemlidir?

Zaman su gibi akıp giderken, her şey bu kadar hızlı değişirken, değişmeyen tek şey cildimiz olsa değil mi? Bu temenniye keşke diye karşılık verdiğinizi duyar gibiyiz. Hazırsanız bu yazımızda bugüne kadar cildinize uyguladığınız onlarca ürünü, cilt bakım rutinini askıya alacak bir sır vereceğiz; Glutatyon! Bu mucizevi antioksidanı gelin beraber incelemeye başlayalım.

Antioksidan hem vücut tarafından üretilen hem de besinlerden alınan bir grup kimyasal maddedir. Glutatyon ise bu antioksidanların içinde iyi bir cilt ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için güçlü etkilere sahip olan en önemli antioksidandır.

Glutatyon faydaları nelerdir ?

Glutatyon üç ana amino asitten oluşan bir peptit çeşididir.  Bu peptiti diğerlerinden ayıran özelliği karaciğerde kendisini yenileyerek adeta pes etmek nedir bilmeyen bir süper kahraman gibi görevine devam etmesidir. Glutatyon vücudumuzu ciddi sağlık sorunlarına neden olan, hücreleri yoran ve ödem birikmesine neden olan toksin maddelerden arındırır. Düzenli glutatyon takviyesi almak bağışıklık sistemini güçlendirerek dış etmenlere karşı savunma mekanizmamızı arttırır. Hücre yenilenmesine yardım ettiği için kronik yorgunluğu azaltır. Kansere karşı koruma sağlar. Sağlıklı bir insanın vücudunda yaklaşık 10 gram glutatyon bulunur. 30'lu yaşlarımızın gelmesiyle birlikte alkol, sigara kullanımı, şehir içinde yaşadığımız stresli hayat, soluduğumuz kimyasallar ve zamana bağlı yaşlanma vücudumuzdaki glutatyon miktarını azaltır. Uyku düzenimiz bile glutatyon miktarını etkileyen faktörlerden biridir. Glutatyon eksikliği ile cilt kendini yenilemeyi bırakarak doku hasarını hızlandırır. Bağışıklığı düşürerek hastalıklara kapı aralar. Besinlerden alacağımız glutatyon miktarı ise 100-150 miligram kadardır. Öğünlerinizde glutatyon üretimine destek sağlayacak besinler tüketmek daha temiz ve sağlıklı bir hayat sürmenizi sağlar. 

Glutatyon Hangi Besinlerde Bulunur?

Glutatyon içeren besinlerden bahsetmeden önce şu bilgiyi paylaşmakta fayda var. Aslında bu süper güçlü antioksidanı vücudumuz glutatyonun hammaddesi olan sistein, glisin ve glutamat ile üretebiliyor fakat biraz takviye her süper kahramanın hoşuna gider değil mi? Bu nedenle vücudumuzun ürettiğinin yanı sıra besinlerden alacağımız glutatyon miktarı da çok önemli. Peki nedir bu besinler? Glutatyon üretimini uyaran besinler arasında tarçın, soğan, sarımsak, maydanoz, pancar, ıspanak, lahana geliyor. Kuşkonmaz, lahana, havuç, kavun, kabak, domates gibi besinler ise zengin glutatyon kaynaklarının başında yer alıyor. Öğünlerinizde, yapacağınız lezzetli tariflerle bu besinlere yer vermek hem bağışıklığınızı güçlendirecek hem de damak tadınıza mükemmel deneyimler yaşatacak bizden söylemesi.

 Sadece besinlerle değil başka yöntemlerle de glutatyon takviyesi yapmamız mümkün. Bu yöntemlerden biri de damardan glutatyon takviyesi! Bu yöntem toplam 10 ya da 15 dakika içerisinde tamamlanır. Damar yoluyla alınan glutatyon direkt olarak kana karışır böyle savaşa daha çabuk başlar.

Glutatyonun Ciltte Nasıl Mucizeler Yaratır?

Cildimiz bizi dış etkenlerden koruyan en önemli kalkanımız. Ona ne kadar iyi ve düzenli bakım sağlarsak hem dış görünüş olarak hem de sağlık açısından daha iyi hissederiz. Yazının başında da değindiğimiz gibi glutatyon bugüne kadar denediğiniz bütün cilt bakım yöntemleri unutturacak bir antioksidan. Zamanın cildimiz üzerinde yarattığı tahribatı en aza indirgeyen önemli anahtarlardan biri. Peki nedir mucizeler? Öncelikle herkesin hayali olan ışıltılı bir cilde kavuşmamızı sağlar. Melanin pigmentini açarak leke oluşumunu engeller, oluşan lekelerin de tedavisini hızlandırır, aynı zamanda güneş kaynaklı lekelerin geçmesinide sağlar. Zamana karşı savaş açarak yaşlanmayı geciktirir. Renk eşitsizliklerini giderir. Yani sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için ihtiyacınız olan her şeyi cilt bakım rutininizde glutatyon kremlerine ve serumlarına yer vererek sağlayabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu süper kahramanın vücudumuz tarafından üretimi 30'lu yaşlarımızın gelmesiyle birlikte azalıyor, bu yüzden dışarıdan takviyeye bir an önce başlamak önemli. Yaşlanma belirtilerine karşı savaşımızda en güçlü süper kahramanımız yanımızdaysa, artık işimiz çok kolay! Ve o süper kahramanı nerede bulacağınızı çok iyi biliyorsunuz.  

Glutatyon eksiklik belirtileri

Glutatyon eksikliği yaşandığı zaman stres seviyesinde artış gözlemlenir, vücut direncini kaybeder, şeker oranı düzenlenmediği için şeker hastalığı riskini artırır.  Damarda tıkanmaya sebep vereceği için kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Vücut toksik maddelerden arınamaz. Bağışıklık sistemi çöktüğü için hastalıklara karşı gücünüzü yitirirsiniz. Hele güçlü bir bağışıklık sisteminin çok önemli olduğu şu dönemde glutatyon eksikliği kötü senaryolara sebep olabilir. 

Cilt Sorunları: Glutatyon, cilt sağlığını destekler. Eksiklik, ciltte pigmentasyon sorunlarına ve yaşlanma belirtilerinin artmasına neden olabilir.


Glutatyon içerikli kremimiz hakkında detaylı bilgi almak ve sipariş oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz!

 

İlginizi çekebilecek diğer bloglar