Noni Nedir ?

Noni, Polinezya, Tahiti, Fiji ve Hawaii'nin tropikal ovalarına özgü Noni ağacından gelen Hint dutu olarakta bilinen bir "süper meyvedir". Noni meyvesi, vücuttaki çeşitli rahatsızlıkları tedavi etme kabiliyeti nedeniyle 2000 yıldan fazla bir süredir Polonezya yerlileri tarafından kullanılmaktadır. Noni meyvesinin ve suyunun 170'den fazla vitamin ve besinle dolu olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir.

Noni meyvesi yaprakları kökü ve suyuyla tam bir şifa deposudur. Noni meyvesinin tedavileri hakkında çok uzun yıllardır bir çok akademik araştırma yapılmıştır. Tıpta bir çok farklı dalda kullanılan Noni özü bir çok problemin tedavisine yardımcı olmaktadır. Noni yıllar önce kanser tedavisinde kullanılmaya başlandıktan sonra fizik tedavi ve şimdi cilt bakımında bizim kullanımımıza sunuldu.

Cilt genellikle sabunlar, emülgatör bazlı kozmetikler, sıcak su veya organik çözücüler tarafından istismar edilir. Bunların her biri, cildin temel nemi çalmasına ve düzgün çalışmayan gerilimli bir bariyer oluşturmasına katkıda bulunur. Nem kaybı ve tahrişi artar, cildi hassas, pullu ve kuru bırakır. Serbest radikal aktivite çoğalarak daha fazla kırışıklık ve erken yaşlanmaya neden olur. Ayrıca cilt, dermatolojik bozukluklar, çevresel kötüye kullanım (rüzgâr, klima, merkezi ısıtma) veya cildin güneşe maruz kalmasıyla (foto yaşlanma) hızlanabilen normal yaşlanma süreci (krono yaşlanma) yoluyla bozulmaya maruz kalır. Yaşlanmaya bağlı olarak dermal tabakanın kalınlığı azalır ve böylece cildin gevşemesine neden olur. Bunun kırışıklıkların oluşumundan kısmen sorumlu olduğuna inanılıyor. Son yıllarda, cildin görünümünü ve durumunu iyileştirmek için kozmetik bileşimler ve kozmetik yöntemlere olan talep muazzam bir şekilde artmıştır.

Tüketiciler, kırışıklıklar, çizgiler, sarkmalar, hiperpigmentasyon ve yaşlılık lekeleri gibi gerçek yaşlanma ve yıpranmış cildin gözle görülür belirtilerini tedavi eden veya geciktiren "yaşlanmayı geciktirici" kozmetik ürünler arıyor. Tüketiciler, yaşlanmayı geciktirmeye ek olarak kozmetik ürünlerden sıklıkla başka faydalar da ararlar. "Hassas cilt" kavramı, hassas, kuru ve / veya pul pul cildin görünümünü ve durumunu iyileştiren ve kırmızı ve / veya tahriş olmuş cildi yatıştıran kozmetik ürünlere olan talebi artırmıştır. Tüketiciler ayrıca lekeleri, sivilceleri, lekeleri vb. tedavi eden kozmetik ürünleri de arzulamaktadır.

Meyvesinden kanser tedavisine yardımcı olmak için meyve suyu üretilen Noni’nin son zamanlarda tohumlarındaki mucizenin farkına varılarak kozmetikte çok yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Noni’nin laboratuvar testlerinde hiçbir şekilde tahrişe ve kızarıklığa neden olmadığı aksine antibiyotik etkisiyle kızarıklıkları yatıştırdığı gözlemlenmiştir. Noni’nin faydalarını şu başlıklar altında toparlayabiliriz.

  • Vivo kolajen birikimini teşvik eder
  • Cildi beyazlatır.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Cilt lekelerini azaltır
  • Akneli ciltler için çok iyi bir antibiyotiktir
  • Cilde parlaklık ve elastikiyet kazandırır.
  • Kaz ayağı ve benzeri ince çizgileri azaltır.
  • Cilt kızarıklıklarını yatıştır.
  • Çok iyi bir güneş koruyucudur.

 

Morinda citrifolia (noni) bazlı cilt bakımı ürünlerinin altı haftalık bir klinik denemesi, 38 ila 55 yaşları arasındaki 49 kadınla gerçekleştirildi. Üç ürün formülasyonunun yüze ve boyuna günlük olarak uygulanması, teknisyen puanlaması ve dijital görüntü analizi ile ölçüldü, yanal kanthal ince çizgiler ve kırışıklıklarda (kaz ayakları) önemli azalmalarla sonuçlandı.  Deneme sırasında herhangi bir zamanda hiçbir katılımcıda cilt tahrişi kanıtı yoktu. Bir çalışma anketi, ölçülen iyileşmelerin katılımcıların %90'ından fazlası tarafından gözle görülür şekilde fark gösterdiğini ortaya çıkardı. Deneme sonuçları, noni bitkisinin cilt sağlığını iyileştirmek için geleneksel kullanımlarını doğruluyor.

Noni, güneş ve diğer elementlerin neden olduğu serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından yüksektir. Noni cilt sağlığını beslemek için özel yeteneklere sahip esansiyel bir yağ asidi olan linoleik asit bakımından da zengindir.

 

Kimyasal sentezin çevre açısından güvenli olmadığı algısı nedeniyle son yıllarda “doğal” bazlı ürünlere olan talep artmıştır. Kimyasal olarak sentezlenmiş bir bileşen, sert kimyasallar içerebilir. Ancak doğal ürünler saf ve yumuşak bir his bırakırlar. Hassas ciltlerin yatışmasında en doğru tercihlerdir. "Doğal" bir kaynaktan gerçek bir fayda elde etmek için, yalnızca belirli bir aktif içeren bir bitkinin veya bitkinin bir kısmının tanımlanması değil, aynı zamanda bu bitkinin minimum konsantrasyonunun ve / veya belirli bir özünün de belirlenmesi gerekir. Noni içinde 200'den fazla vitamin ve antioksidan barındıran doğal bir üründür. Şimdi bu doğal ve mucizevi ürünle daha sağlıklı bir cilt bakımı yapabiliriz.

Noni özü içeren ürünlerimize aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilir, ürünleri inceleyebilir ve sipariş oluşturabilirisiniz!

 Celimax marka Noni özü içeren ürünler

 

İlginizi çekebilecek diğer bloglar