SKINIMALISM: Artık cilt bakımında her şey az ve öz!

2021’de temel bakım ile daha sağlıklı bir cilt.  

2021 Yılının cilt bakımına en büyük katkısı şüphesiz sadeliğe olan vurgusu oldu. Bu sadelik de pek tabii bizi cilt bakımında temellere tutunmaya itti. Artık sadeliği seçen ciltlerin bakım rutininde 4 ana dayanak var: temizlik, tedavi, nemlendirme ve koruma. Peki bu minimalist yaklaşım ışığında rutinimizi nasıl şekillendirmeliyiz? 10’larca adımlı rutinlerin modasından sıyrılmalı mıyız? İşte bugün bunları konuşacağız: Minimalizm ve Cilt Bakımı.  

Skinimalisim, gün geçtikçe artan tüketim çılgınlığının karşısında durarak minimalist bir cilt bakım rutini oluşturmak olarak adlandırılabilir. Özellikle sosyal medya ile hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan internet alışverişi bize bir tıkta her gördüğümüz ürünü alma olanağı sağlıyor. Tüketiciye kalan ise boş bir cep ve gereksiz kalabalık bir cilt bakım rutini oluyor. Oysaki gerçek, düşündüğümüzden çok daha farklı. Çok ürün çok fayda demek değil. Gelin, sadeliğin cilt bakımındaki temsilcisi Skinimalism ve öğretilerine yakından bakalım.

Skinimalism ile onarılmış bir cilt

Çok ürün demek çok iritan demek! Özellikle tüketimin tavan yaptığı son yıllarda egzama, seboreik dermatit ve akne gibi cilt hastalıklarında ciddi bir artış yaşandığını görüyoruz. Çoğu durumda bu hastalıkların sebebini ararken aynı senaryo ile karşılaşıyoruz: bozulmuş bir cilt bariyeri. Üst üste gereksiz veya bilinçsizce uygulanan serumlar, art arda açılan bakım maskeleri derken cildimize gereğinden fazla yükleniyoruz. Aşırıya kaçılan kimyasal asitler cilt bariyerimizi yıpratabiliyor, etkileşimlerini veya fazla uygulanmalarını göz ardı ettiğimiz içerikler cilt hastalıklarına davetiye çıkarabiliyor. Tam bu noktada yapmamız gereken ise basit: Skinimalism ve öğretileri.

Skinimalism öğretileri:

1- Sağlam bir temel

Bir cilt bakım rutinin olmazsa olmaz 3 kilit maddesi: temizlik, nemlendirme ve koruma.  

Cildinde belirli bir sorun ile mücadele etmeyen her bireyin sağlıklı bir cilt için takip etmesi gereken, yeter de artar bir rutin önerisi. Hem de bütçe ve cilt dostu. Nazik bir temizleme yağı ve jeli, cildimize uygun bir nemlendirici ve mutlaka SPF koruması rutinimizi ayakta tutan temeller. Bu 3 ana maddeye ek olarak düzenli kullanılan bir retinoid veya sabah rutinine eklenen bir C vitamini ürünü yaşlanma karşıtı bakımda rutininizi bir üst aşamaya taşıyacaktır.

cildini-temizleyen-kadin

2-Çok amaçlı ürünler

Toniğinizden saç derinizde veya vücudunuzda, yüz yıkama ürünlerinizden duşta, yüz bakım yağınızdan saçınızda yararlanabileceğinizi söylesem ne derdiniz? Aslında çoğu ürünümüz vaad ettiğinden fazlasını verebiliyorken bunu göz ardı ediyoruz. Skinimalism eşliğinde, hem vücut hem yüz için uygun güneş kremleri ve nemlendiriciler seçebilir, sadece yüz odaklı ürünlerinizi uygun şekillerde vücudunuzda da değerlendirebilirsiniz. Unutmayın, bir boyun kremine ihtiyacınız yok!

nemlendirici-krem-suren-kadin

3-Cildin ihtiyacını anlamak

Gözenek probleminiz mi var, koyu lekeler ile mi boğuşuyorsunuz? Özelleşmiş tek içerikli ürünler yerine iki soruna da etki edebilecek aktif içeriklere sahip ürünler tercih edebilirsiniz.

Cildinizle anlaştığını varsayarsak, ayrı ayrı arbutin, niasinamid ve AHA serumları almak yerine çoğunu içeriğinde barındıran tek bir ürün hem gözenek hem leke probleminizde cebinizi ve cildinizi yormadan etki gösterebilir. Soruna odaklanırken ilk tercihiniz tek aktif içerikli birden çok ürün yerine; formülünde sade ama etkili birden çok aktif içerik barındıran yıldız ürünler olmalı.  

cilt-bakimi-yapmis-kadin

Sonuç:

Peki severek uyguladığımız çok aşamalı rutinlerimizi tamamen bırakmalı mıyız? İşte bu konu tartışmaya açık kalıyor. Bana kalırsa sağlam temelli bir rutine eklenen iyi hissettirecek birkaç dokunuşun hiçbir zararı yok. Nemlendirici öncesi ferahlatan bir mistin veya ayda bir yapılan bir kağıt maskenin; ne kadar skinmalism akımının temelinde olmasa da cilt bakımımızı keyifli hale getirdiği kesin. Unutmayalım, azı karar çoğu zarar ama ortası da bize yarar!

 

Bu gönderi Vionine Blog yazarlarından Begüm Kaplan (@ciltyardim) tarafından Mayıs 2021 tarihinde yazılmıştır.

İlginizi çekebilecek diğer bloglar